Zelenski’den Kanada’nın ‘Şimal Akım 1’ sonucuna tepki

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın mevzuyla ilgili Kanada temsilcisini çağırdığını belirterek, bu kararın kabul edilemez bulunduğunu söylemiş oldu. Zelenski, “Kanada bu türbini aslen Rusya’ya teslim etmiş oldu. Bir terör devletine yaptırımlara bu şekilde bir kural dışı getirilirse, yarın ne şeklinde istisnalar isteyecektir? Bu sual oldukca tehlikeli. Üstelik bir tek Ukrayna için değil, demokratik dünyanın tüm ülkeleri için de tehlikelidir” dedi. Bu kararın Moskova tarafınca bir ‘zayıflık göstergesi olarak’ görüleceğini belirten Zelenski, “Bu onların mantığı. Şimdi, Rusya’nın sınırlamaya değil, bununla birlikte en duyarlı dönemde Avrupa’ya gaz tedarikini tamamen kesmeye çalışacağına kuşku yok. Şimdilik hazırlamamız ihtiyaç duyulan şey bu, şu anda kışkırtılan şey bu” ifadelerini kullandı.
ABD’DEN KANADA’NIN KARARINA DESTEK ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kanada’nın Şimal Akım 1 türbininin Almanya’ya iade edilmesine ilişkin almış olduğu sonucu desteklediklerini deklare etti. Price, “ABD Birleşik Devletleri, Avrupa enerji güvenliğini teşvik etme, Rus enerjisine olan toplu bağımlılığımızı azaltma ve Kremlin üstündeki baskıyı sürdürme taahhüdümüzde müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birleşmiştir. Bu bağlamda, Kanada hükümetinin Şimal Akım 1 boru hattında kullanılmak suretiyle bir naturel gaz türbinini Almanya’ya geri verme kararını destekliyoruz. Kısa vadede türbin, Almanya ve öteki Avrupa ülkelerinin gaz rezervlerini yenilemelerine, enerji güvenliklerini ve dayanıklılıklarını artırmalarına ve Rusya’nın enerjiyi silahlandırma çabalarına karşı koymalarına olanak sağlayacak” dedi.
NELER OLMUŞTU?
Şimal Akım 1 türbini, onarım ve bakım işlemleri kapsamında Kanada’nın Montreal kentinde bulunuyordu. İlk plana gore türbin, onarım edildikten sonrasında ilkin Almanya, sonrasında da Rusya’ya gönderilecekti. Sadece 24 Şubat’ta başlamış olan Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Rusya’ya yönelik yaptırımlar sebebiyle gönderilemedi. Rus naturel gaz şirketi Gazprom, türbinin iade edilmemesi sebebiyle Şimal Akım 1 hattının seviyesini düzgüsel seviyenin yüzde 40’ına kadar düşürmüştü.
Tahıl koridoru için İstanbul’da 4’lü zirve: Tarih açıklandı!

Son Dakika Haberler