Uzungöl’e gezgin akını; konaklayacak yer kalmadı

10.07.2022 09:39 Haber Deposu: DHA Organik güzellikleriyle her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı, Trabzon’un Çaykara ilçesindeki gezim merkezi Uzungöl’de, yaz gezim sezonu hareketliliği yaşanıyor. Kentte bu yıl Kuveyt, Bahreyn ve İsrail’den ‘charter’ seferlerle gezgin kafileleri ile misafirlerin ağırlandığı Uzungöl’de; otel, barıncak ve dağ evlerinde tam kapasite doluluk seviyesine ulaşıldı. 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin de etkisiyle bölgeye akın eden turistler, göl kıyısında temiz havada tabiat yürüyüşü yapmış olup, fotoğraf çektiriyor. Gezim acenteleri ile işletmeler, mevcut rezervasyonların çoğunun 2 ay daha uzatılmasıyla hareketliliğin, bayram sonrası da sürmesini bekliyor. 
‘KONAKLAYAMADAN GERİ DÖNÜYORLAR’
Turizmci Murat Akyüz, gelen misafirlerin çoğunun konaklayamadan geri dönmek durumunda kaldığını belirterek “Her gün yoğun geçiyor. Suudilerin de gelmesiyle beraber tam doluluk oranına ulaştık. Ürdün, Dubai, Katar, Kuveyt ve Suudili misafirlerin bir çok göl çevresinde değil bölgeye yakın olan öteki otellerde de kalmak zorunda kalıyor. Bu şekilde bir yoğunluk bekliyorduk. Bilhassa pandeminin son bulması ve kapıların da açılması ile beraber bu tabiatın özlemini çekenler Uzungöl’e akın etti. Gezim sezonunun burada 2 ay daha uzamasını bekliyoruz. Eylül ve ekim aylarında rezervasyonlar alınıyor. Yer kalmadı; gelen misafirlerin bir çok konaklayamadan geri dönüyor” dedi.
‘TURİZM SEZONU UZAYACAK’
Turizmci Mehmet İnan da bu yıl sezonun oldukça iyi geçtiğini dile getirerek, “Bilhassa pandemi sonrası oldukça fazla ilgi var. Otellerimizde yer kalmadı. Birçok şahıs konaklamadan geri dönüyor. Yurtiçi ve yurt dışından yoğun talepler geliyor. Eylül- ekim aylarının rezervasyonları bile yapılmış oldu. Sürem iyi geçecek ve gezim sezonun Uzungöl’de uzayacağı benziyor” diye konuştu. 

‘BURASI MUHTEŞEM BİR YER’
Uzungöl’e gezmeye gelen Kübra Gültekin, “Erzurum’dan geldik. Oldukça kalabalık. Yaz sıcakları yok. Aksine tatlı bir serinlik ve görkemli bir tabiat insanı karşılıyor Uzungöl’de. Burası görkemli bir yer. Çoğu zaman Körfez ülkelerinden gelen turistler var. Hepimiz bu güzel tabiatın tadını çıkartmaya çalışıyor” dedi.
Ayvalıktan Uzungöl’e gelen Erkan Berdivek ise “Memleketimiz Elazığ’a gidiyorduk Geçerken de Karadeniz tur yapalım istedik. Doğal olarak olmazsa olmaz duraklarımızdan bir tanesi de bu tabiat harikası Uzungöl oldu. Oldukça güzel bulduk burayı. Uzungöl ve Karadeniz devamlı beklentiyi karşılıyor” diye konuştu. (DHA)

Son Dakika Haberler