Tekrarlayan güneş yanıkları çocuklarda cilt kanserine niçin olabilir

09.07.2022 00:56 Haber Deposu: İHA Evlatların sıcak yazları dışarıda geçirdiği dönemin artması ile güneş çarpması, yanık, isilik benzer biçimde rahatsızlıklar oldukça daha sık görülüyor. Bununla birlikte deniz ve havuzların kullanılması ile beraber boğulma tehlikesine karşı da ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Öğretim Görevlisi Zeynep Cerit, çocuklarda yazları daha sık görülebilecek sıhhat sorunları ile ilgili bilgiler verdi. Dr. Zeynep Cerit, “Koşup oynarken düşme ya da çarpmaya bağlı travmalar yaşanabilir. İshal, kusma atakları, böcek, sinek ısırıkları, arı, yılan ve akrep sokmaları yazları çocuklarda sık görülen durumlardır.
Dışarıda zaman geçirmek, bahar tatilleri yada yaz tatilleri için ortak bir faaliyettir. Sadece güneş ışınlarına karşı koruma sağlamayı unutmamak gerekiyor. Çocuklar yetişkinlere gore daha duyarlı olduklarından bilhassa evlatların güneş ışınlarından korunmaları gerekiyor” ifadesini kullandı. Güneş yanıklarına dikkat Yaz aylarının en sık karşılaşılan durumlarından güneş yanıklarının, öteki yanmalarda olduğu benzer biçimde ciltte kızarma, ısı artışı ve acıya sebep bulunduğunu belirten Zeynep Cerit, şiddetli vakalarda, kabarma, ateş, titreme, baş ağrısı benzer biçimde durumların da görülebileceğini söylemiş oldu . Evlatların şemsiye altında yada gölgede tutmanın bile bazen güneş ışınlarından korumaya yetmediğini vurgulayan Cerit, “Ultraviyole ışınları, bilhassa bir yaşın altındaki bebeklerin cildini negatif şekilde etkisinde bırakır. Tekrarlayan güneş yanıklarının ileride cilt kanserine niçin olabildiği biliniyor. Güneş yanığında en iyi tedavi yöntemi korunmaktır” dedi. “Çocuk güneş kremleri minimum otuz faktörlü olmalı” Koruyucu kremlerin yalnız güneşten korunmak için değil devamlı olarak kullanılması icap ettiğini söyleyen Cerit, bebeklere sıcak havalarda dışarıda gezdirilirken bile krem sürülmesi icap ettiğini belirtti. Güneş ışınlarının gölgede bile ufaklıklara ve duyarlı ciltli bebeklere yansıyarak negatif etkilediğini söyleyen Cerit, güneş kremlerinin minimum otuz koruma faktörlü olması icap ettiğini ve bununla birlikte kullanılan kremlerin içinde katkı maddesinin bulunmaması icap ettiğini altını çizdi.
Güneş kreminin etkili olması için otuz dakikada bir yenilenmesini öneren Cerit, “Bir bebek güneş yanığı olursa, etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulayın. Buzu direk olarak cilde temas ettirmemeye itina gösterin” dedi. Güneş kremi kullanımına dair uyarılarda da bulunan Cerit, “Uygulamadan ilkin, alerjik tepki için çocuğunuzun sırtındaki ufak bir alanda güneş koruyucuyu kontrol edin. Göz kapaklarına sürmekten kaçının, kremi göz çevresine dikkatlice uygulayın. Kafi güneş kremi uyguladığınızdan güvenilir olun. Her bir saatte bir güneş koruyucu uygulayın yada yüzdükten ya da terledikten sonrasında tekrarlayın. Çocuğunuzda kızarma, ağrı yada ateşle sonuçlanan güneş yanıkları var ise kesinlikle çocuk doktorunuza başvurun.” Diye konuştu. Yazları gözlük, şapka, şemsiye ve pamuklu ince giysilerin kullanılmasını da öneren Cerit şu şekilde devam etti: “Bebeğinizi bir ağacın, şemsiyenin yada bebek otomobilinin gölgesinin altına taşıyın.
Güneş yanığını önlemek için boynu gölgeleyen kenarlı şapkaları kullanın
Kolları ve bacakları kaplayan hafifçe, pamuklu giysiler giydirin.” Evlatların güneşten tamamen yoksun bırakılmaması icap ettiğini de söyleyen Cerit, D vitamininin birçok hastalıkta etkili bir koruyucu bulunduğunu ve güneş koruyucuları kullanmadan ilkin evlatların en azından kol ve bacakların 15-20 dakika güneş ışınları ile direk temas ettirilmesi icap ettiğini belirtti. Zararı olan ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya karşı ilk ve en iyi müdafa yönteminin güneşten korunmak bulunduğunu söyleyen Cerit, mümkün olduğunca gölgede kalınması ve bilhassa güneş ışınlarının dik olduğu saatler olan sabah on bir ile akşam dört içinde güneşe çıkmamaya itina gösterilmesi icap ettiğini belirtti. Deniz ve havuzlarda yutulan mikroplu sular ishale yol açabilir Bilhassa yaz mevsiminde çocuklarda sık görülen sıhhat problemlerinden birinin de ishal bulunduğunu söyleyen Cerit, üç aydan büyük bebek ve çocuklar için 24 saatte üçten fazla sulu ve fazla oranda dışkılamanın ishal olarak tanımlandığını belirtti. Üç aydan ufak bebeklerde ishal tanımının günde altı yada yedi defadan fazla bezden taşacak kadar bolca ve sulu dışkı bulunduğunu söyleyen Cerit şu şekilde devam etti: “Sıcak havalarda ishal en fazla beş yaşın altındaki evlatları etkiliyor. İshalin çocuklarda yaz mevsiminde artış göstermesinin birkaç sebebi vardır. Bunların en önemlisinin sıcak havalarda enfeksiyonu oluşturan virüs ile bakterilerin besinlerde kolay ve süratli bir halde üreyebilmeleridir.
İshale yol açan bir başka mühim etken ise hijyenik olmayan içme sularının içerdikleri mikroplardır. Bunların yanı sıra evlatların deniz ve havuzlarda yuttukları mikroplu sularda ishale yol açabilir.” İshal tedavisinde su kaybının önlenmesi mühim İshalin tedavisinde su kaybının önlenmesinin mühim bulunduğunu söyleyen Cerit, ishal olan ufaklıklara sıvı olarak su, ayran ve taze sıkılmış meyve suyu verilmesi icap ettiğini belirtti. İshal olan ufaklıklara bu zamanda bol miktarda anne sütünün verilmesi icap ettiğini söyleyen Cerit, hastalık süresince muz, şeftali, katı gıdalardan yağsız makarna, pirinç pilavı ve haşlanmış patates tüketilmesi icap ettiğini belirtti. Hazır meyve suları, şeker ve çikolata benzer biçimde besinlerin ishal döneminde tüketilmemesi ihtiyaç duyulan besinler içinde yer aldığını söyleyen Cerit, yazları ishale karşı alınması ihtiyaç duyulan birçok tedbir bulunduğunu belirtti. İshalden korunmanın yolu hijyen Yazları yaşanacak ishal hastalığına karşı alınması ihtiyaç duyulan önlemler hakkında data veren Cerit, kirli deniz ve havuz suları ishale niçin olabildiğinden dinlence yerlerinin hijyen ve temizliğine dikkat edilmesi icap ettiğini belirtti. El temizliğinin oldukça mühim bulunduğunu söyleyen Cerit, ambalajlı ürünlerin tüketilmesi icap ettiğini ve açık büfelerde sunulan yiyeceklere dikkat edilmesi icap ettiğini belirtti. İçme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz olmasına da itina gösterilmesi icap ettiğini söyleyen Cerit, buzlu içecekler içinde konulmuş olan buzların yapıldığı suların temiz olmama olasılığından dolayı içeceklerin içine buz konulmadan tüketilmesi icap ettiğini belirtti.
Burun kanamaları sıklaşabilir
Burun kanaması ve böcek ısırıklarının ciltte niçin olduğu yaraların da çocuklarda görülen yaz sorunların bulunduğunu hatırlatan Cerit, burun kanaması yaşayan evlatların başlarının geriye doğru atılmaması icap ettiğini hatırlatarak burnu kanayan evlatların kafasının öne doğru eğilmesi ve burun kökünün bastırılması icap ettiğini belirtti. İsilik yaşanması durumunda isiliğe yönelik olarak her gün ılık suyla banyo yapılması ve pamuklu ince kıyafetlerin giydirilmesi icap ettiğini de söyleyen Cerit, yazları sinek ve böcek sokma olaylarının sık yaşandığını hatırlattı. Kapalı ortamlarda kimyasal madde içeren sinek ve böcek öldürücülerin kullanılmasının ufaklıklara zarar verdiğini söyleyen Cerit, bu yüzden bilhassa bebekleri sineklerden korumak için odanın içine ya da vücuda sürülen kimyasallar yerine organik koruyucuların yada cibinliklerin kullanılması icap ettiğini söylemiş oldu. “Havuz yerine denizi tercih edin” Havuz yerine denizin tercih edilmesinin daha sıhhatli olabileceğini de belirten Zeynep Cerit, havuzların daha oldukça bakteri ve virüsün yaşaması için elverişli ortamlar bulunduğunu bundan dolayı cilt, kulak enfeksiyonları, hepatit A ve göz hastalıklarının sıkça niçin olabileceğini söylemiş oldu. Havuz yerine denizin tercih edilmesi ile bu tür enfeksiyonların riskini azaltmanın mümkün bulunduğunu söyleyen Cerit, havuzun tercih edilmesi durumunda havuz kenarında çıplak ayakla dolaşılmaması, kulaklara tıkaç konması ve havuz öncesi ve sonrası duş alınması gerektiği uyarılarında bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler