Son dakika… Dışişleri Bakanlığı’ndan AİHM’in Osman Kavala sonucuna tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala kararının icrası hususunun Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi tarafınca AİHM’e havale edilmesiyle ilgili Bakanlığımız görüşleri 2 Şubat 2022 tarihindeki açıklamamızla kamuoyuyla paylaşılmıştı. Açıklamamızda, AİHM’in durumu hakkaniyetle değerlendirmesi ve ilk aşama mahkemesi benzer biçimde hareket etmemesi yönündeki beklentimiz dile getirilmişti.
Süreç süresince AK ile iletişimimiz devam etmiş; Hakkaniyet Bakanlığımız tarafınca, adı geçenin yargı sürecindeki gelişmeler hakkında tertipli informasyon sunulmuş, ek olarak adı geçenin tutukluluğuyla ilgili olarak iç hukukta devam eden yargılama sonunda yargı giydirilmiş olduğu AİHM’e ve AK Bakanlar Komitesi’ne bildirilmişti. Sadece ne yazık ki, AİHM mevzuyla ilgili olarak bugün (11 Temmuz) açıklamış olduğu kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur.
Didim’de ansızın fenalaşan 13 yaşındaki Aleyna yaşamını yitirdi
Bundan sonraki aşamada süreci takip edecek olan AK Bakanlar Komitesi’nin, daha ilkin sergilediği tarafgir ve seçici yaklaşımı bir yana bırakarak, sağduyuyla ve bazı çevrelerin siyasal gündem yaratma arayışlarına mahal vermeksizin hareket etmesini bekliyoruz.”
AİHM’DEN OSMAN KAVALA KARARI
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Osman Kavala için 2019’da verilen tahliye kararının uygulanmaması sebebiyle, Türkiye’nin 7 bin 500 Euro mahkeme harcaması ödenmesine karar verdi.

Son Dakika Haberler