Putin’den tehdit şeklinde izahat: Harp yeni başlıyor!

BBC Türkçe’nin haberine nazaran; Rusya parlamentosunun önde gelen üyelerine hitap eden Putin, “Hepimiz bilmeli ki, Rusya hemen hemen büyük çaplı bir şey yapmadı” dedi.
Putin, Batı’ya meydan okumuş olduğu konuşmasında şunları söylemiş oldu:
“Bizi cephede yenmek istediklerimi duyuyoruz. Ne diyebiliriz ki, bırakın denesinler. Batı’nın tek bir Ukraynalı kalmayıncaya kadar bizimle savaşmak istediğini duyuyoruz. Bu Ukrayna halkı için bir trajedidir. Fakat her şey buraya doğru gidiyor.”
‘Sulh görüşmelerini reddetmiyoruz’Konuşmasında sulh görüşmelerini reddetmediklerini yineleyen Putin, “Sulh görüşmelerine karşı çıkanlar şunu bilmeli ki cenk uzadıkça bizimle görüşme etmeleri daha da zorlaşacak” diye konuştu. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov da Rusya’nın Ukrayna’daki “hususi askeri operasyonunda” kapasitesinin “fazlaca ufak bir bölümünü kullandığını” söylemiş oldu.
Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlatmış olduğu işgal için “hususi askeri operasyon” ifadesini kullanıyor.
Rus yetkililer, Batı’yı Ukrayna’ya gelişmiş silahlar göndererek ve yaptırımlarla ekonomisini çökerterek Rusya’ya karşı bir vekalet savaşı yürütmekle suçluyor.
Rusya, savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’da fazlaca geniş bir bölgeyi ele geçirdi.
Rus birlikleri ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde ilerleyişini sürdürüyor. Rus güçleri hafta sonunda Luhansk’taki son kenti de ele geçirdikten sonrasında Donetsk’e yöneldi.
Güneyde ise Ukrayna güçlerinin ilerleme kaydettiği belirtiliyor. Savaşın başlangıcında işgal edilen Yılan Adası’na tekrardan Ukrayna bayrağı çekildi.
Rus birlikleri geçen ay adadan ayrılmıştı.

Son Dakika Haberler