Kurban bayramı arefe oruç niyeti! Arefe günü oruç tutarken iyi mi niyet edilir? Arefe orucu tutarken iyi mi niyet edilir?

Arefe günü oruca iyi mi niyet edilir sorusu merak ediliyor. Arife gününde birçok Müslüman niyet ederek oruçlarını meblağ. Peki fakat arefe orucu tutarken iyi mi niyet edilir? Arefe günü oruca iyi mi niyet edilir?İmsakla birlikte sahur, akşam ezanıyla birlikte oruç bitmiş olur. Arefe günü oruç tutma ile ilgili kati bir komut yoktur. Bu kutsal günde oruç tutmak isteyenler tutabilir. Oruç tutmadan öteki ibadetlerini gerçekleştirmek isteyenler de sevap işleyeceği davranışlarda bulunabilir.
Zilhicce ayının ilk 9 günü oruç tutamayanlar arefe günü oruç tutabilir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in ‘Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer senelik günahları bağışlayacağı Tanrı’tan umulur.’ Hadis-i şerifiyle desteklenmektedir. Arefe günü oruç tutan kişinin Tanrı’ın rızasını ve merhametini kazanacağı da gene sahih kaynaklarla aktarılmaktadır.  Oruca niyet etmek için, “Niyet ettim Tanrı rızası için Yarın ki terviye orucunu tutmaya”  Eğer Ramazandan kazaları var ise “Niyet ettim Tanrı rızası için tutamadığım Ramazan orucunun kazasını Zilhicce ayında tutmaya” diye niyet edilir.

Son Dakika Haberler