Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe suikastinin perde arkası! Abdullah Ağar CNN TÜRK’te söyledi

Dünya suikast haberiyle sarsıldı! Şinzo Abe Japonya’da seçim emek vermesi esnasında el yapımı bir silahla suikaste uğradı. Eski Başbakan yaşamını kaybederken suikastin perde arkasına ilişkin çarpıcı analizler geldi. CNN TÜRK canlı yayınında suikasti çözümleme eden Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, şunları söylemiş oldu:
“TEK BİR KORUMA İLE GEZİYOR”
Suikast bir halde dış bir bağlantıyı içeriyor. Bireysel olabilir. Japonya’nın kendi içinde bir gelişme olabilir. Dünyada jeopolitik bri gerginlik var. Bu süreci manupüle eden bir gerginlik taşıyor. Japonya’da 1960’lı yıllarda bir kılıçla bir suikast düzenlenmiş. Bir seçim mitinginin güvenliğiyle ilgili tedbirler atlanabilecek bir şey. Başbakan görevden ayrıldıktan sonrasında tek bir koruması oluyor ve o bunun güvenliğini sağlıyor. Bir de mahalli polis. Burada güvenlik açığı sorgulaması oldukça fazla yapılmayabilir. Son aşama güvenlikli ülkelerde travmatik vakalar karşımıza çıkabiliyor. “KURŞUN DA EL YAPIMI OLABİLİR”
Bir asker kişinin elinde el yapımı bir tüfek. Bunu her asker bilmez. Her ustalaşmış bilmez. Teyit edemedim fakat hemen hemen merminin de el yapımı olduğu kaydediliyor. Endüstriyel olmayan bir tabanca kamufle edilmiş ve suikast yapılmış. Bunu sadece burada uzmanlaşmış kişiler yapar. Uzmanlaşmış şahıs tekil mi yoksa küresel bir durum mu var, dış bağlantıları mı var bunu detaylı görmek gerekiyor.

Son Dakika Haberler