İzmir bayram namazı saati 2022… Diyanet İzmir Kurban Bayramı namazı ne vakit, saat kaçta 2022?

08.07.2022 13:44 Son Güncelleme: 08.07.2022 13:44 Bayram namazı saati içinde camilere akın ederek bayram namazını eda edecek olan milyonlarca şahıs Diyanet’in paylaşmış olduğu namaz vakitleri içinde camilerde olacak. Peki, İzmir bayram namazı vakti ne vakit?
İZMİR BAYRAM NAMAZI SAATİ 2022 (İZMİR BAYRAM NAMAZI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?)
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın paylaşmış olduğu verilere nazaran bu yıl 2022 Kurban Bayramı’nda İzmir bayram namazı vakti saat 06.29 olacak.
İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…
BAYRAM NAMAZINA NASIL NİYET EDİLİR? Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Tanrı’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” yada aynı şekilde “Niyet ettim Tanrı’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.
BAYRAM NAMAZI, KAÇ REKAT NASIL KILINIR?
Bundan sonrasında imamla beraber hareket edilerek:
1. Rekat
Bayram namazına niyet ettikten sonrasında tekbir alınır ve eller bağlanır,
Sırasıyla imam hatip ve cemaat sükunet içinde “Sübhaneke duası”nı okur, sonrasında fasılalar halinde;
Tıpkı iftitah tekbiri benzer biçimde tekrardan eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonrasında 2. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,
Peşinden 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile beraber “Zammı sure yada zammı sure yerine geçecek oranda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sükunet içinde imamı dinler.
Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.
2. Rekat
İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile beraber “Zammı sure yada zammı sure yerine geçecek oranda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sükunet içinde imamı dinler.
Peşinden yine tıpkı iftitah tekbiri benzer biçimde tekrardan eller kulak hizasına kaldırılarak  1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonrasında 2. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,
Peşinden 3. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,
Son olarak 4. Tekbir alınır sadece bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
Rüku ve secdenin peşinden oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunması mümkün ve ilkin sağ tarafa sonrasında sol tarafa slm verilerek namaz tamamlanır.
Bundan sonrasında müezzinin refakatinde hep beraber 3 kez tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle beraber imam hatip bayram hutbesi okumak suretiyle minbere çıkar.

Son Dakika Haberler