İstanbul’da muhteşem saatler: Gece gündüze döndü

AFAD’dan meydana getirilen açıklamada “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere bakılırsa, Pazar günü ilk saatlerden itibaren, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir ve Çanakkale’nin doğusu ile zaman içinde Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ile Kastamonu, Sinop ve Bartın’ın iç kesimleri; Ankara, Eskişehir ve Çankırı; Afyonkarahisar ve Kütahya çevreleri ile Çorum’un batısında Güçlü Yağış planlanıyor. Sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı ve fırtına şeklinde olumsuzluklara karşı önlemli olun” ifadeleri kaydedildi.
İSTANBUL’DA OLAĞANÜSTÜ GECE: ŞİMŞEK, GÖK GÜRÜLTÜLÜSÜ, KUVVETLİ YAĞIŞ
Uyarıların arkasından İstanbul’da yağışlı hava gece saatlerinden bu yana etkili oluyor. Kentte sema ilkin şimşeklerle aydınlanırken, hemen sonra yağmur etkili oldu. Yolda ilerleyen sürücüler ve yayalar yağmurla beraber zor anlamış olur yaşadı. Sultangazi’de bir caddede rögarlar taşarken, araçlar güçlükle ilerledi. Bölme ve Mecidiyeköy’de trafiğe çıkan sürücülerin de güçlükle ilerlediği görüldü. Kent genelinde yağışlı hava tesirini sürdürüyor.
AFAD’DAN YENİ AÇIKLAMA: TEYAKKUZA GEÇİLDİ
İstanbul’da gece süresince çakan şimşek sayısı 7 bini aştı. AFAD’dan meydana getirilen açıklamada “Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bursa ve Balıkesir il AFAD müdürlüklerimiz teyakkuza geçirildi. Gelişimleri takip ediyoruz” denildi.
ESENYURT’TA SAĞANAK YAĞIŞ SU BASKINLARINA YOL AÇTI 
Sağanak yağış Esenyurt ilçesinde gecenin ilerleyen saatlerinde etkili oldu. Yağışla beraber sel suları yolları doldururken, birçok ev ve işyerini de su basmış olduğu öğrenildi. İlçede bulunan bir derenin taştığı öğrenilirken dere çevresinde bulunan vatandaşların ise güçlük çekmiş olduğu açıklandı. Bölgedeki yoğun yağış devam ederken, belediye ekipleri de ilçede çalışmalarını sürdürüyor.
MAHSUR KALAN 10 KİŞİ KURTARILDI
Esenyurt Pınar mahallesinde sağanak yağış sebebiyle taşan derede oldukca sayıda şahıs mahsur kaldı. İlk belirlemeye bakılırsa mahsur kalan 10 şahıs kurtarıldı. 

FABRİKADAKİ 4 İŞÇİ MAHSUR KALDI
Akçaburgaz Mahallesi 3137 Sokak içinde bulunan bir fabrikada ise 4 işçinin mahsur kalmış olduğu bildirildi. Yağış sebebiyle yapınak sular altında kalırken, elektrik kaçağı ihtimaline karşı işçilere müdahale edilemediği öğrenildi.
AFAD TELEFONLARA MESAJ GÖNDERDİ
Öte taraftan AFAD, İstanbul’da yaşayan vatandaşlara uyarı mesajı gönderdi. Gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı:
İlinizde yarından itibaren şiddetli yağış beklendiğinden, dere yatakları ve riskli alanlardan uzak durulmalı, acil durumlarda 112 aranmalıdır.

Son Dakika Haberler