Avokadonun yararları nedir? – Sıhhat Haberleri

Avokadolar, son aşama besleyici ve sağlığa çeşitli yararları oldukları için oldukça popülerdir. Avokado yararları şu şekilde sıralanabilir. Avokado Vitamin Ve Mineral Açısından Zengindir Avokado, besleyici, sıhhatli yağ ve lif deposudur. Magnezyum, B6, C vitamini, E vitamini ve folat dahil olmak suretiyle birçok vitamin ve mineral içermektedir. Bir avokadonun yarısı potasyum için günlük ihtiyacın %10’unu karşılamaktadır. Avokado ek olarak C, B6 ve E vitamini de dahil olmak suretiyle bağışıklık sistemi sağlığı için lüzumlu olan gıdaları sağlar. Bir avokadonun yarısı, iltihabı bastırmaya ve oksidatif hasara karşı korumaya destek olan bir gıda olan B6 için günlük ihtiyacınızın %15’ini karşılar. Yetersiz B6 alımı, bağışıklık fonksiyonunu negatif etkileyebilir ve hastalığa yatkınlığı artırabilir.
  AVOKADO BAĞIRSAKLARA İYİ GELİR
Avokado, sıhhatli bir sindirim sistemi için lüzumlu olan lif bakımından zengindir. Naturel lifli yiyecekler yiyecek kabızlığı önlemeye, sindirim sistemi sağlığını korumaya ve kolon kanseri riskini azaltmaya destek olmaktadır. Kalp sağlığını destek sunar Avokado, yüksek oranda yağ içermektedir. Bu yağ oranının yüzde 60’ı doymamış yağlardır, bu da araştırmaların kalp hastalığına karşı korunmaya ve kan basıncını düşürmeye destek bulunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte muhteşem bir potasyum, folat ve lif deposudur ve bunların tümü kalp ve kalp-damar sistemine yarar sağlamaktadır.
Kolesterolü düşürmeye destek olabilir
Avokado tarafınca sağlanan yağlar oleik asit (hayvansal ve bitkisel yağlarda naturel olarak bulunan bir yağ asidi) ve linoleik asit (omega-6 yağ asidi) içermektedir. Doymamış yağlar kolesterolü yönetmeye destek olmak için dengeli bir diyetin parçası olarak önerilmektedir.
 
GÖZ SAĞLIĞINI KORUR
Avokado, yukarıda belirtilen faydalarının yanı sıra, varlıklı bir koruyucu E vitamini deposu ve ek olarak gözleri sıhhatli tutmaya destek olduğu kabul edilen lutein ve zeaksantin şeklinde karotenlerdir .
İştahı düzenlemeye destek olabilir
Avokadonun kalori içinde ne olduğu öteki meyve ve sebzelerden daha fazladır fakat avokadonun yağ ve lif içinde ne olduğu iştah düzenlemeye destek olarak tokluk hissine yol açmaktadır.

Son Dakika Haberler